Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Dogrywki - Sportowy blog Krzysztofa Matlaka Dogrywki - Sportowy blog Krzysztofa Matlaka Dogrywki - Sportowy blog Krzysztofa Matlaka

16.07.2015
czwartek

Trzy litery przed Narodowym

16 lipca 2015, czwartek,

Nie ma już Stadionu Narodowego w Warszawie, jest PGE Narodowy. Na pięć lat – z możliwością przedłużenia tego szczęścia.

Nie ma się co krzywić. Mogło być gorzej, np. Cinkciarz.pl Narodowy albo Meble Bodzio Narodowy. Taki Cinkciarz sponsoruje już przecież futbol, z którym pierwszy stadion w Polsce jest mocno związany. Bodzio też ma swoje ambicje.

Polska Grupa Energetyczna się cieszy, bo dzięki umowie jej marka będzie jeszcze lepiej znana Polakom. Pytanie tylko: czy musi być bardziej znana? Dyrektor stadionu też wygłasza komentarze, których nie powstydziłby się żaden specjalista od PR-owskiego zamulania.

A o co chodzi naprawdę? Naprawdę chodzi o forsę. Podobno 40 milionów złotówek w ciągu pięciu lat. To faktycznie sporo grosza. Zarządzający Narodowym nie będą tak nerwowo przychodzić do pracy. Jest szansa, że w kasie będzie się zgadzało. Tym bardziej, że dyrekcja wykazuje się dużą operatywnością w organizacji przeróżnych wydarzeń.

Jestem ciekaw, czy PGE samo wpadło na ten pomysł. A może większościowy właściciel, skarb państwa, delikatnie zasugerował skorzystanie z wielkiej szansy obdarzenia swoim logo najważniejszego obiektu sportowego w kraju?

PGE znane jest ze wspomagania sportu. Czasami wychodzi to lepiej (siatkarze), czasami gorzej (piłkarze). No i oglądaliśmy też mecze w gdańskiej PGE Arenie. Umowa się właśnie kończy i nasz energetyczny gigant postanowił sięgnąć jeszcze wyżej. Żeby ktoś był syty, ktoś inny musi… szukać nowego „partnera tytularnego”. Nie tylko Gdańsk, ale również dziesiątki stadionów i hal, jak Polska długa i szeroka. Dla wszystkich na pewno nie wystarczy.

Nie wspominam o urażonej dumie patriotycznej. Ale – szczerze powiedziawszy – wolałbym, żeby Stadion Narodowy takim został bez żadnych przydomków i imion. To chyba jednak bardzo nienowoczesne podejście.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 21

Dodaj komentarz »
 1. Nowa nazwa brzmi okropnie z estetycznego punktu widzenia, ale nie dostrzegam powodu dla którego stadion narodowy miałby utrzymywany byc wyłącznie z kieszeni podatnika. Oczywiście optymalnym wyjściem byłaby sprzedaż tego obiektu sportowego, tylko zapewne znalezienie kupca chcącego pokryc koszty jego budowy jest trudna do realizacji.
  PO przekonuje, że rządy Prawa i Sprawiedliwości doprowadzą do „drugiej Grecji” , pomijając jednakowoż fakt o dwukrotnym powiększeniu państwowego długu publicznego w czasie ich 8-letniego kierowania sprawami Polski (nie wliczając w to kradzieży 150 mld PLN z OFE), do czego przyczyniło się powstanie tych kilku studni bez dna rozlokowanych w największych miastach kraju i wzniesionych na Euro 2012.

 2. Bez wzgledu na nazwe i tak to bedzie deficytowe. Bylo kilka meczow a pewno bedzie zburzy jak w Portugalii. Ale ile reklamy bylo, ile sukcesow politycznych, ile kasy plynelo i ile radosci dalo nam. Zaten glowny cel zostal zdobyty.

 3. Łatwe, ale niegodziwe pieniądze. Pójdą na sport, najlepiej masowy, czy do kieszeni zarządzających towarem. Wszystko na sprzedaż ?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @bever
  Nie martw się – w najdalszym kąciku, z pociągu to widać czai się kilkadziesiąt bud jarmarcznych pozostałość po Jarmarku Europa. Jak tylko się noga powinie, niczym uśpione komórki rakowe dokonają ekspansji (a w zasdzie wrócą na swoje) i ponownie zaleją tą ,,narodową inwestycję”. Tak, że spokojnie – coś tam będzie, są alternatywy.

 6. @akon
  i tak zapłacą w rachunkach Polacy, ale ich się nikt nie pytał

 7. Ktoś wyżej napisał, ze nie widzi powodu aby utrzymywać stadion wyłącznie z kieszeni podatnika.
  A przy nowym sponsorze jak będzie utrzymywany? Każdy, bez względu na dostawcę energii i tak płaci PGE za dystrybucję (no chyba, ze żyje przy lampach naftowych) i zapłaci za utrzymanie tego paskudnego bambera w rachunkach za prąd. Nikt mnie nie pytał, czy chcę dodatkowo dokładać do tego czegoś. Nic mnie to coś nie obchodzi i jest mi potrzebne jak rybie rower. A podwyżka cen prądu pewnie niedługo będzie. Bo panom prezesom zamarzyła się PGE Arena. Powinni się mocno w łeb walnąć o kant swoich wypasionych biurek.
  Poza tym i ile wiem to PGE jest spółką skarbu państwa chyba,. Czyli jest to bezsensowne przelewanie z pustego w próżne.

 8. Jeszcze kilka lat rządów PO i z pewnością milibyśmy coś takiego PGNiG Wawel. Trzeba pamiętać, że towarzystwo, które nami rządzi od osiu lat to ludzie bez właściwości, jednowymiarowi jak „polityk” Balcerowicz.

  Z punktu widzenia PGE wytunelowanie 40 milionów zł do paltofrmianego zarządu Stadionu Narodowego to zapewne niegospodarność, bo przecież sprzedaż energii elektrycznej im się od tego nie zwiększy, w końcu piwem nie handlują.

 9. PKO BP Teatr Wielki Opera Narodowa – w kolejce.

 10. Nie mam nic przeciwko. Podejrzewam, że Stadion Narodowy to będzie nadal powszechnie obowiązująca nazwa.

 11. Przepraszam, a czy wszystko musi być „narodowe” ?.

 12. @andrzej52…..narody na calym swiecie sa dumne z osiagniec dlatego dodaja do nazwy National lub Guoji……to moje podatki ktore buduja kraj…..a nie Samsung, VOLVO czy CC

  btw w burackim stylu przelano peinaidze pdoatmika z jednego sztosu energetycznego w drugi sztos sportowy

 13. Po wyborach stadion ten zapewne zmieni nazwę na imię jakiegoś świętego lub innego Boshoborę. Już w tej chwili ten szaman odprawia tam jakieś jasełka.
  ,,40 tys. osób bierze udział w rekolekcjach „Jezus na Stadionie Narodowym”. To już ich druga edycja. Tak jak poprzednio poprowadzi je ksiądz John Bashobora z Ugandy. Organizatorzy przedstawiają go jako charyzmatycznego kapłana, na którego spotkaniach dochodzi do cudów i uzdrowień.”
  Ciekawi mnie czy Ewa z PKP lub Beata z PKSu też tam są ? A może sam Jarek z O.Tadkiem zaszczycą tą imprezę? Ciemność, ciemność widzę! Zapowiada nam się piękny okres.

 14. Bolanda Paletowa
  18 lipca o godz. 6:35 37999
  Tylko, że u nas, coś za duży tych „narodowych”. Np. Narodowy Dzień Czegos Tam” itp.
  Zbyt często szafuje sie wielkimi slowami.
  O to mi chodziło.

 15. Na pewno mogło być jeszcze o wiele gorzej. Nie tylko np. Cinkciarz.pl Narodowy albo Meble Bodzio Narodowy. A dlaczego nie, np., Kibolski Narodowy? Przecież piłkarstwo to główne zaplecze i wylęgarnia kibolstwa, a Stadion Narodowy głównie kojarzy się z pilką kopaną. Co do tych trzech liter przed dawną, historyczną nazwą, to dla PGE inwestycja marketingowa. Ale nie sądzę aby dzięki niej Polacy lepiej znali tę kompanię. Bo w ogóle co nas to obchodzi? Kompania jak zwykłe imperium finansowo-energetyczne. Tak samo nam obojętne jak większość podobnych potentatów. A w kwestii zasadniczej, też uważam za skandal tego typu manipulacje z nazewnictwem, zarówno obiektów i imprez sportowych, jak i artystycznych. Czy nie może być normalna tradycyjna nazwa czy stadionu, czy np. Festiwalu Piosenki w Opolu, itp., itd.? O ile się nie mylę, w krajach o dłuższych tradycjach demokracji i gospodarczej wolnoamerykanki, wielkie monopole również sponsorują to i owo i w kulturze, i w sporcie. Ale nie słyszałem żeby z tego powodu owe stadiony, teatry, i wydarzenia na ich terenie, nosiły nazwy jakiegoś Amazona, Bugatti czy Disneylandu.

 16. 33mas18 18 lipca o godz. 13:30
  …wielkie monopole również sponsorują to i owo i w kulturze, i w sporcie. Ale nie słyszałem żeby z tego powodu owe stadiony, teatry, i wydarzenia na ich terenie, nosiły nazwy jakiegoś Amazona, Bugatti czy Disneylandu.
  ===========================================

  carnegie hall ????????????

 17. 33mas18
  Morgan Library & Museum??????????

 18. Na patrz Pan, w takiej Bawarii na przyklad, nikt się na Allianz-Arena nie krzywi. W innych landach i owszem ale bynajmniej nie chodzi w tym przypadku o nazwę stadionu 🙂 Oczywiscie stadion Bayernu to prywatne przedsięwzięcie ale prywatność w tym wypadku nie oznacza, ze kilkanaście milionów z państwowej kasy nie popłynęło na rozwój infrastruktury.

 19. 33mas18

  Guggenheim Museum!!! Disneyland od Walt Disney. Wstyd tego nie wiedzieć 🙂

 20. Podzielam opinie autora. To jest wyrzucanie publicznych pieniedzy w bloto. Prokuratura winna sie tym zajac.

  ” Polska Grupa Energetyczna się cieszy, bo dzięki umowie, jej marka będzie jeszcze lepiej znana Polakom. ”

  Po co monopol energetyczny ma byc jeszcze bardziej znany ? Decyzja PGE nie ma nic wspolnego z biznesem. Monopol PGE nie zdobedzie z tego sponsoringu wiecej klientow. To jest szwidel oczywisty.

  Bylo by lepiej gdyby te 40 mln zl prznaczyli na czyste zrodla energii, szkolnictwo, filtry na kominach elektrowni weglowych,…

 21. a i z mego obszaru, ze Szwecji:
  __________

  Bravida Arena
  Ericsson Globe
  Tele2 Arena

  nikt nie kwestionuje nazw ale tez nikomu nie przychodzi do glowy by zrazu bogoojczyzniene nazewnictwo stosowac.

 22. ?
  a z drugiej strony, to czas juz grac w te pilke…szwedzcy U21 to przynajmniej zdobyli mistrzostwo Europy 2015

css.php