Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Dogrywki - Sportowy blog Krzysztofa Matlaka Dogrywki - Sportowy blog Krzysztofa Matlaka Dogrywki - Sportowy blog Krzysztofa Matlaka

13.09.2017
środa

Teraz Romeo

13 września 2017, środa,

Miesiąc temu prezes Dariusz Mioduski widział obecność trenera Jacka Magiery w Legii jeszcze przez lata. Okazało się, że nie chodziło o lata, tylko o lato, i też nie do końca. Nie ma już w Legii Jacka Magiery, nie ma dyrektora sportowego Michała Żewłakowa i jeszcze kilku innych osób.

Jest za to trener o znanym imieniu, ale nazwisku już trochę mniej. Romeo Jozak zameldował się przy Łazienkowskiej wraz całym chorwackim desantem i na początek ogłosił, że jemu na pewno się uda. No, ale co miał chłop mówić, że prawie na pewno się nie uda? Legia jest, zdaje się, pierwszym zespołem seniorów, z którym ma do czynienia Chorwat. Rozumiem doskonale, że kiedyś musi być ten pierwszy raz. Dlaczego nie w Warszawie, dlaczego nie w Legii – upadłej drużynie sponiewieranej w ostatnich miesiącach w Europie, a i w Polsce niekroczącej od zwycięstwa do zwycięstwa. Kto widział ostatni mecz ze Śląskiem we Wrocławiu, ten wie, o czym mówię.

Właściciel i prezes klubu w jednej osobie odżegnuje się w wywiadach od praktyki większości polskich klubów. Mówi o długofalowych celach, stawianiu na szkolenie młodzieży, niepodejmowaniu pochopnych decyzji kadrowych. Środowe decyzje świadczą o tym, że jak mówi… to mówi. Nie mam powodów, żeby wątpić w szczerość jego deklaracji, bardziej skłaniam się ku myśli, że Mioduski przegrywa z polską futbolową rzeczywistością.

Przemazanie się przez Ligę Mistrzów, a przede wszystkim pobudzające wyobraźnię miliony euro na koncie miały na długi czas zamienić Legię w polski Real czy Bayern (nawet z zastrzeżeniami Roberta Lewandowskiego). Miliony przepłynęły i już ich nie ma. Jest za to kac gigant. Jest też worek problemów do rozwiązania.

Żal mi Jacka Magiery, który kilka miesięcy temu miał dar uzdrowicielskiego tknięcia Legii, a teraz jest gościem, który zaczął przeszkadzać. Oby dostał szansę pokazania swojej wartości gdzie indziej. Żal mi Dariusza Mioduskiego, który toczy boje na kilku frontach naraz, w tym z niedawnymi współwłaścicielami, i prawdopodobnie niezasłużenie jest bliski miana nieudacznika.

Jeżeli nie udaje się Moduskiemu, nie udaje się Magierze, to komu i w jaki sposób może się udać w polskiej piłce?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
  1. Przyznaję, myślałem, że Legia po tym zastrzyku finansowym z gry w LM (pomimo 4:8 z Borussią) zdominuje mierne krajowe podwórko, ale chyba wciąż nie doceniamy tego endemicznego ekosystemu, jakiego tu się dorobiliśmy. Myślę, że koncylium złożone najwybitniejszych biologów, socjologów i psychologów społ. powinno przebadać sprawę. Może przynajmniej światowa nauka na tym zyska.

  2. konsylium, rzecz jasna 🙂

  3. Z Legii odeszło kilku kluczowych graczy (w tym Vadis), a kilku ma kontuzje. Kto miał grać? Jednoczesnie w minionym roku skoczyły ceny piłkarzy na rynku międzynarodowym. I bańka futbolowa dalej pęcznieje (aż wreszcie kiedyś pęknie). Ani Legia, ani żaden inny klub nie maja szans konkurować. Stać ich tylko na piłkarski szrot, juz wypalony zawodowo. W dodatku u krajowych piłkarzy widać coś, co Leo Benhaker nazywał „polskim syndromem”, w skrócie, brak ambicji, aby naprawde coś osiągnąć. Lewandowski jest wyjątkiem. Szkoda ludzi typu Magiera czy Mioduski. Tak naprawdę, niewiele mogą zrobić.

  4. Legia-tragedia

css.php