Wreszcie Anita Włodarczyk

Sprawiedliwości stało się zadość. Anita Włodarczyk zwyciężyła w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. Trochę się obawiałem, że tak jak zdarzało się w przeszłości, niekoniecznie najlepszy sportowiec roku zostanie nim w głosowaniu. Tomaszowi Majewskiemu nie wystarczyło przecież drugie mistrzostwo olimpijskie, by po igrzyskach w Londynie wyprzedzić trochę słabszą wówczas Justynę Kowalczyk. Teraz został Superczempionem za całokształt.

Co za rok Anity. Rekordy świata, złoto w Rio i… złoto w Londynie. To ostatnie po dyskwalifikacji Tatiany Łysenko. W dziwnych czasach żyjemy. Najpierw została mistrzynią w Brazylii, a później trafiła na należne jej miejsce w londyńskiej klasyfikacji z 2012 roku. Swoisty wehikuł czasu. Swoją drogą jak wyglądałby plebiscyt PS cztery lata temu, gdyby nie dopingowy przypadek Łysenko?

To nie był porywający plebiscyt. Pierwszeństwo mieli oczywiście medaliści olimpijscy, ale było ich trochę jak na lekarstwo. Do tego wioślarki i kajakarki, żeby nie wiem jak szybko pływały w swoich łódkach, i tak przegrają z popularniejszymi dyscyplinami. Dobrze i tak, że złote dziewczyny Magdalena Fularczyk i Natalia Madaj odebrały statuetki za piąte miejsce.

Ciekawe, że po seryjnych triumfach Justyny Kowalczyk, Adama Małysza i Kamila Stocha zabrakło choćby jednego sportowca startującego na śniegu lub lodzie. Od soboty wiadomo, że w za rok sytuacja wróci do normy po skokach Stocha i spółki.

Mnie na pewno zabrakło w dziesiątce trzeciej tenisistki świata Agnieszki Radwańskiej. Być może kibice nie wybaczyli jej olimpijskiej wpadki, a być może spowszedniało im miejsce w czołówce tego globalnego sportu. Zatęsknią jeszcze do znacznie mniejszych osiągnięć.

Obawiam się, że za kilka lat niektóre nazwiska tegorocznych laureatów z trudem będziemy sobie przypominać, a z wyliczeniem ich sukcesów będą jeszcze większe kłopoty.

Wyniki 82. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego”:
1. Anita Włodarczyk (lekka atletyka)
2. Robert Lewandowski (piłka nożna)
3. Piotr Małachowski (lekka atletyka)
4. Rafał Majka (kolarstwo)
5. Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj (wioślarstwo)
6. Maja Włoszczowska (kolarstwo górskie)
7. Jakub Błaszczykowski (piłka nożna)
8. Bartosz Zmarzlik (żużel)
9. Karol Bielecki (piłka ręczna)
10. Marta Walczykiewicz (kajakarstwo)