Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Dogrywki - Sportowy blog Krzysztofa Matlaka Dogrywki - Sportowy blog Krzysztofa Matlaka Dogrywki - Sportowy blog Krzysztofa Matlaka

25.06.2016
sobota

To już naprawdę sukces

25 czerwca 2016, sobota,

Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby Polacy nie trafiali celniej od Szwajcarów rzutów karnych. W jednej chwili zalałaby nas fala narzekań i jej współczesnej odmiany, czyli hejtu. Nie zostałoby wiele z radości gry w strefie pucharowej Euro 2016. Teraz już nie ma obaw.

Jest pierwszy w historii ćwierćfinał europejskich mistrzostw. Przed imprezą powiedziałem sobie, że jedna czwarta finału będzie oznaczać, że Polska ma wreszcie reprezentację, z którą można się pokazać na każdym stadionie. Było ciężko, chwilami wydawało się, że zbyt ciężko, ale się udało.

Scenariusz wymarzony dla miłośników mocnych wrażeń. Najpierw wielkie pudło Arkadiusza Milika i jeszcze kilka innych świetnych okazji, później po świetnej akcji wyrachowane kopnięcie Jakuba Błaszczykowskiego między nogami szwajcarskiego bramkarza. I gdyby nie gol mistrzostw Shaqiriego, skończyłoby się pewnie na skromnym, ale w zupełności wystarczającym jeden do zera dla Polaków. A tak trzeba było przeżyć dogrywkę i ostateczną rozgrywkę, czyli rzuty karne. Nasi nie pomylili się ani razu. Szwajcarzy – raz. A potem była już tylko radość.

Kilkanaście minut po zejściu z boiska mówili jednym głosem: nam się tu podoba i wcale nie wybieramy się do domu. Zawstydzili mnie trochę, bo ja już jestem właściwie zadowolony. Tymczasem drużyna chce więcej. Po raz pierwszy od zamierzchłych czasów mamy zespół, który nie ma kompleksów i chce to udowodniać tak długo, jak długo się da.

Trzeba się cieszyć, ale zachwyty bez umiaru byłyby nie na miejscu. Każdemu możemy zaleźć za skórę, ale widać, że liczba atutów, którym dysponujemy, jest jednak ograniczona. Adam Nawałka nie ma niestety dwudziestu trzech prawie równych poziomem zawodników. Im dłuższy turniej, tym dotkliwiej możemy się o tym przekonać.

Jestem jak najdalszy od krytyki Roberta Lewandowskiego. Dla mnie może nie strzelać aż do samego zwycięskiego finału (karnego nie liczę), ale jakiś problem jednak jest. Tym bardziej że Milik w przeciwieństwie do swojego słynniejszego partnera w ataku ma świetne okazje, ale niechętnie z nich korzysta. Całe szczęście, że drużyna stanęła na głowie i teraz obrona jest najpewniejszym miejscem na boisku.

Powodów do niepokoju można wymienić jeszcze kilka, ale wolę dzisiaj cieszyć z tego, że za kilka dni znów będę mógł oglądać Polaków, tym razem w Marsylii.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 10

Dodaj komentarz »
 1. Druzyna zdaje egzamin, swietna obrona, rozgrywajacy i bramkarz, Brakuje nam napastnikow a nie uda sie wygrac bez strzelania bramek.

 2. Dobry wieczór !
  Piszę z prozachodnich Słubic nad Odrą, w ktorej stan poziomu wody już w nowym tygodniu pozwoli pływać po niej nowym rzecznym statkom.
  Tak, polscy pilkarze wygrali mecz 1/8 finału francuskich mistrzostw 2016 z ambitnymi rywalami z szwajcarskiej krainy.
  To dobrze, że do karnych było 1:1, a w karnych łupnął gola p. Lewandowski, a za nim jego koledzy.
  Wynik 4:5 jest prognostykiem nowych, polskich piłkarskich zwycięstw we Francji 2016.

  Czołem ze Słubic/O, Rakoczy

 3. Mistrz Nawalka zdobywa prezydenckie kwalifikacje. Nie odkryl jeszcze wszystkich kart bo przeciez Rosja 2018 tuz tuz.
  Ale jedno jest pewne, najlepszy napastnik swiata to tylko stwor medialny. Czas posadzic go na lawce rezerwowych.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jest problem, bo naszym piłkarzom wysiadły celowniki.

 6. Lewandowski na tych mistrzostwach jak widzicie ma inną rolę, nie jest typowym napastnikiem, wraca się do pomocy rozgrywa piłki, cofa się i pomaga w obronie więc nie można mieć pretensji że nic nie strzela bo najzwyczajniej jego prawie w tym ataku nie ma. On samą swoją obecnością ściąga na siebie kilku zawodników dzięki czemu robi się dużo miejsca dla innych, zwłaszcza dla Arka który nie potrafi jakoś się przełamać. Tak więc do Lewandowskiego można mieć tylko pretensję za niewykorzystaną akcję z Ukrainą a w innych meczach sprawdza się w 100%, strach pomyśleć jak wyglądałaby gra bez niego bo jego rola jest nie do przecenienie.

 7. „…Lewandowski na tych mistrzostwach jak widzicie ma inną rolę, nie jest typowym napastnikiem, ..”
  Podobnie Messi, który jednak jakoś strzela.
  Problem z Lewandowskim jest taki, że jest za nerwowy oraz to, że bardzo rzadko, lub nigdy, nie udaje mu się przejść z piłką przynajmniej jednego broniącego, ani też precyzyjnie podać. A to Messi potrafi znakomicie.
  Zaletą Lewandowskiego jest zmysł do ustawienia się dla tego ostatecznego strzału. Gdy to ma zablokowane, to z braku umiejętności, jak wspomniałem – nie ma go wygrywania. Owszem, haruje ale to jedynie nadrabianie tych właśnie braków. Może ma to jakieś znaczenie w grze obronnej ale, nie przesadzajmy.

 8. „…Lewandowski na tych mistrzostwach jak widzicie ma inną rolę, nie jest typowym napastnikiem, ..”
  Podobnie Messi, który jednak jakoś strzela.
  Problem z Lewandowskim jest taki, że jest za nerwowy oraz to, że bardzo rzadko, lub nigdy, nie udaje mu się przejść z piłką przynajmniej jednego broniącego, ani też precyzyjnie podać. A to Messi potrafi znakomicie.
  Zaletą Lewandowskiego jest zmysł do ustawienia się dla tego ostatecznego strzału. Gdy to ma zablokowane, to z braku umiejętności, jak wspomniałem – nie ma go do wygrywania. Owszem, haruje ale to jedynie nadrabianie tych właśnie braków. Może ma to jakieś znaczenie w grze obronnej ale, nie przesadzajmy.

 9. Łażący Milik po trawie jak za przeproszeniem osioł ,powinien zostać w szatni.A to jest prawidłowóścć.Jak nie ma demokracji i zamordyzm ,kopacze się odgryzają i pokazują jak walczyć o wolność,.Taki początek lat 80 tych.

 10. 5:4 w karnych to przypadek, nie sukces.

  Litosci !!!

 11. Mysle ze nomenklatura partyjna PIS powinna wplynac na mistrza Nawalke aby posadzil swego najlepszego na swiecie napastnika przed telewizorem. Aby mogl kilkanascie razy obejrzec mecz Belgia-Wegry aby sie dowiedziec jak napastnik powinien grac w pilke nozna.

css.php